Mapa Oslo

-

dokładna internetowa mapa Oslo umożliwia wyszukanie dowolnego adresu oraz planowanie trasy dojazdu

Mapa Oslo

Wpisz nazwę miasta, znanej atrakcji turystycznej, adres lub kod pocztowy

mapa Grecji Oslo
Mapa Norwegii Oslo

Podstawowe informacje na temat Oslo

Oslo - to stolica i największe miasto Norwegii. Miasto założone zostało w 1048 roku przez króla Haralda III. Od 1299 roku jest ono stolicą Norwegii. W samym Oslo mieszka ponad 11% mieszkańców Norwegii. Oslo jest gospodarczym, naukowym, administracyjnym i kulturalnym centrum Norwegii. Jest ono zarówno siedzibą władz państwa, jaki regionu i gminy. Miasto jest również centrum norweskiego handlu, bankowości, przemysłu i transportu morskiego. W Oslo znajdują się jedne z największych na świecie firm zajmujących się transportem morskim, spedycyją oraz firm ubezpieczeniowych. Oslo klasyfikowane jest jako jedno z najdroższych miast na świecie.

Oslo położone jest na łuku ziemi na północnym końcu Oslofjord. Fiordzie, który podzielony jest w połowie przez Nesodden, półwysep na przeciwko Oslo, leży on na południe, we wszystkich innych kierunkach Oslo otoczone jest przez zielone wzgórza i góry. W granicach miasta leży 40 wysp, z których największym jest Malmøya. Oslo ma 343 jezior, z których największym jest Maridalsvannet. Jest to również głównym źródłem wody pitnej dla dużej części Oslo.

Zabytki

Oslo posiada duży i zróżnicowany szereg atrakcji kulturalnych. Kilka instytucji posiada w swoich zbiorach grafiki Edvarda Munch oraz różnych innych sławnych międzynarodowych artystów. Kilku słynnych pisarzy mieszkało lub też urodziło się w Oslo (Knut Hamsun, Henrik Ibsen). Niedawno rząd postanowił przeznaczyć spore fundusze na odnowę w kulturalnych instalacji, urządzeń, budynków oraz przygotowanie muzycznych festiwali na terenie miasta Oslo. Bygdøy, poza centrum miasta jest centrum historii oraz historii norweskich Wikingów. Na jego obszarze mieści się bardzo duża ilość muzeów.

Najważniejsze zabytki to:

  • Zamek i forteca Akershus (Akershus festning)
  • Pałac królewski (Det kongelige slottet)
  • Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet)
  • Skocznia narciarska Holmenkollbakken i Muzeum Narciarstwa
  • Muzeum Henryka Ibsena (Ibsen Museet)
  • Muzeum Muncha
  • Galeria Narodowa (Nasjonalgalleriet)
  • Centrum Pokojowe Nobla (Nobels Fredssenter)

Pochodzenie informacji oraz danych statystycznych: Wikipedia
Polecamy także inne popularne mapy i plany miast.
Ciasteczka i Polityka prywatności strony.